Instrukcja

 

Przed rekolekcjami

Wybierz dzień, w którym będziesz chciał dokonać aktu oddania się Chrystusowi przez ręce Jego Matki. Może to być jakieś święto lub uroczystość. Zaplanuj rekolekcje tak, by 34. dzień – dzień oddania –

przypadał właśnie wtedy. Przygotuj swoje serce – przystąp do sakramentu spowiedzi oraz odpraw Mszę Świętą w intencji swoich rekolekcji.

Podczas rekolekcji

Każdego dnia poznawaj treści przeznaczone na dany czas. Postaraj się robić to w odpowiednich warunkach – nie w biegu, lecz w modlitewnym skupieniu.

Możesz czasami podkreślić słowa, które dotkną Cię w sposób szczególny, ale nie traktuj rekolekcji jak okazji do studiowania. Po prostu rozmyślaj. Niech Duch Święty zostawi w Twoim sercu to, co chce. 

Pamiętaj, aby nie zaniedbać modlitwy brewiarzowej. Rekolekcje nie mogą odbywać się kosztem innych obowiązków kapłańskich. W ostatnim tygodniu rekolekcji, jeśli uznasz, że jest taka potrzeba, warto przystąpić do spowiedzi generalnej.

Być może w trakcie rekolekcji poczujesz, że chciałbyś jakoś podkreślić fakt oddania się Jezusowi. Święty Ludwik pisze: „Jest chwalebne i bardzo pożyteczne, by ci, którzy w ten sposób uczynili się niewolnikami Jezusa i Maryi, na znak swej miłosnej niewoli nosili poświęcony łańcuszek” (Traktat..., 236). Jeśli poczujesz takie pragnienie, postaraj się wcześniej o łańcuszek (lub inny znak Twojej miłości do Matki i Syna), tak byś w dzień oddania mógł go symbolicznie założyć.

Dzień złożenia aktu oddania

Warto zadbać o atmosferę w tym wyjątkowym momencie. Zapal świeczkę, uklęknij, pomódl się przez chwilę własnymi słowami i niespiesznie odczytaj akt oddania. 

Przed lub po odczytaniu aktu możesz przewertować kartki książki, zatrzymać się na podkreślonych fragmentach. Uciesz się z drogi, którą miałeś odwagę podjąć razem z Matką Boga.

Akt możesz własnoręcznie przepisać, aby od tego momentu trzymać go w swoim egzemplarzu Pisma Świętego lub w brewiarzu. 

Po rekolekcjach

Miej świadomość, że akt oddania to dopiero początek, który zobowiązuje Cię do zgłębiania świętych tajemnic. Jeśli jeszcze nigdy nie czytałeś Traktatu św. Ludwika, koniecznie nadrób tę lekturę! Czytaj także inne pobożne książki. Pamiętaj, że Maryja jest nie tylko „pełna łaski”, ale także pełna treści. Poznawanie Jej zbliża nas do Boga, ponieważ to Ona jest Jego najpiękniejszym dziełem. Ona też stoi na straży prawd dotyczących Syna Bożego.

Pamiętaj, że pobożność to okazywanie miłości. Wszelkie znane w Kościele formy pobożności maryjnej są odpowiednie, by okazywać Matce nasze synowskie uczucia.

Rekolekcje prowadzące do oddania się Jezusowi przez ręce Maryi należy regularnie powtarzać. Na pewno wiele Ci teraz umknie, zapamiętasz to, na co jest gotowe Twoje serce. Każdego roku jesteśmy już w nieco innym miejscu naszego rozwoju duchowego, inaczej przeżywamy cały kalendarz liturgiczny. Dlatego też każdego roku sięgaj po te lub inne rekolekcje oparte na nauczaniu św. Ludwika i uroczyście odnawiaj akt oddania.