Dzień 19

Radość z odnalezienia Jezusa w świątyni

Plik do pobrania - Codzienny rachunek sumienia - dziękuję za... , przepraszam, że... 

  • Katecheza

Wasze nieposłuszeństwa, złe, grzeszne wybory, spowodowane Waszym egoizmem i pychą – ile razy słyszycie wtedy pełne bólu, smutku i wyrzutu słowa rodziców: dlaczego to zrobiłeś, synu, córko? Albo widzicie ból w ich oczach… Co wtedy czujecie? Gdy już przestaniecie w końcu udowadniać, że to nie Wasza wina, że przecież zrobiliście wszystko tak jak trzeba? Pewnie złość, może smutek, że zawiedliście. Nierzadko zapewne też robicie sobie wyrzuty i obwiniacie się, słuchając podszeptów złego, że jesteście najgorsi i nie warto się starać, bo to już nie pomoże. Co wtedy warto zrobić inaczej? Warto rozmawiać. Przytulić się, przeprosić i rozmawiać – z tymi, których skrzywdziliście (i którzy też przecież Was mogli skrzywdzić). I przede wszystkim rozmawiać też z Bogiem.

Spójrzcie, jak zachowała się zatroskana Maryja po odnalezieniu Jezusa, który pozostał w świątyni. Skoro szukała Go trzy dni, to miała prawo czuć ból, żal, smutek, strach. I przecież powiedziała nawet o tym Jezusowi. Potem jednak wysłuchała Swojego Syna i czuła ogromną radość ze szczęśliwego zakończenia tej historii. Jednak nie zapomniała o niej, tylko rozważała ją w sercu, czyli rozmawiała z Bogiem, żeby lepiej rozumieć.

I Was Maryja zawsze słucha! I uczy, jak rozmawiać z Ojcem w niebie, czyli spotkać Go w otwartości Waszych serc.

  • Zadanie dla rodziny

Odczytajcie poniższy tekst – może Wam w tym pomóc pewien przedmiot, który na pewno znajdziecie w swoim domu. Podzielcie się w rodzinie Waszymi przemyśleniami na ten temat.

Plik do pobrania - zadanie 

  • Codzienny rachunek sumienia

Za co chcesz dziś podziękować? Za mamę i tatę. Za ich miłość, troskę, poświęcenie. Dziękuj i wybaczaj im ich błędy. Chcą dla Ciebie najlepiej, ale też cały czas się tego uczą! Uzupełnij notatkę – pomoże Ci ona pamiętać o miłości Boga i bliskich w Twoim życiu!

Za co chcesz dziś przeprosić? Pomyśl, czy zasmuciłeś dziś czymś swoich rodziców, rodzeństwo, bliskich? Co to było? Może masz pomysł, jak zareagować następnym razem, żeby było lepiej? Czy wiesz, jak mógłbyś to naprawić? Uzupełnij notatkę – pomoże Ci ona przygotować się do spowiedzi świętej.

  • Rodzinny wieczernik modlitwy

Odmówcie dziś wspólnie litanię do ulubionego, zaufanego świętego. Macie takiego patrona, który szczególnie jest bliski Waszej rodzinie? Może do św. Antoniego Padewskiego, patrona osób i rzeczy zaginionych?