Wprowadzenie (nie tylko) dla rodziców

 

Z radością przekazujemy w Wasze ręce kolejny zeszyt rekolekcyjny przygotowany z myślą o rodzinach z dziećmi. W pierwszej przygodzie, „Wchodzimy do Arki całą rodziną”, z Pismem Świętym w ręce i zeszytem pokładowym pod pachą zgłębialiśmy historię Noego. Tym razem wybierzemy się w „Podróż 3 serc”, podczas której będziemy towarzyszyć Świętej Rodzinie na drogach jej ziemskiego życia. Rekolekcje te będą okazją poznania przez dzieci (a może nie tylko przez nie) radości Świętego Józefa i Maryi, lepszego zrozumienia modlitwy „Ojcze nasz”, a przede wszystkim wzmocnienia na drodze do świętości naszych dzieci i rodzin.

Rekolekcje „Podróż 3 Serc” są skierowane przede wszystkim do dzieci w wieku 5–12 lat, jednak w przypadku młodszych dzieci będą wymagały pomocy ze strony dorosłych czy starszego rodzeństwa w czytaniu i pisaniu. Warto też pamiętać o tym, że młodsze dzieci zamiast pisać mogą też posługiwać się rysunkiem czy symbolami, co na pewno będzie dla nich łatwiejsze. Zeszyt, podobnie jak poprzedni, został przygotowany tak, by zachęcać dzieci do aktywności twórczej, rysowania, kolorowania. Po zakończeniu rekolekcji może on stanowić nie tylko cenną pamiątkę, ale również ważne źródło formacji modlitewnej.

Poprzez ten zeszyt rekolekcyjny bardzo pragniemy podkreślić potrzebę wygospodarowania każdego dnia czasu, który rodzina może spędzić razem, zarówno na zabawie – codziennie znajdziecie propozycję zadania dla rodziny, które mają na celu budowanie głębokich relacji w rodzinie, jak i na modlitwie – rekolekcje codziennie będą kończyły się zaproszeniem do wspólnego, rodzinnego wieczernika modlitewnego. Dla młodzieży i dorosłych rozważania rekolekcyjne mogą stanowić zaproszenie do poszerzania zawartych w nich myśli w dalszej lekturze duchowej czy indywidualnym rozważaniu.

Każdy dzień rekolekcyjny zachęca do podejmowania trudu codziennego rachunku sumienia. Zawarte w zeszycie pytania nawiązują do tematyki danego dnia rekolekcyjnego i, na poziomie dzieci, zachęcają do dziękowania za to wszystko, czym Bóg nas obdarowuje, a potem również przepraszania za to, czym się Jemu za to odpłacamy. Oczywiście są to tylko propozycje, z których możecie skorzystać, ale równie dobrze możecie je też zastąpić własnymi. Ważna jest ta kolejność – najpierw dziękowanie i uwielbianie Boga za Jego miłość, a potem, w perspektywie tej miłości, dzięki której czujemy się tak bardzo kochani, przyglądanie się naszym myślom i zachowaniom. Chodzi o to, żebyśmy nie zapominali, że Boża miłość zawsze jest większa niż nasz grzech. Warto też traktować ten codzienny rachunek sumienia jako przygotowanie do wdrożenia (zarówno u młodszych, jak i u starszych) codziennego rachunku sumienia na stałe w naszym życiu. Pomoże on nie tylko przygotowywać się lepiej do spowiedzi świętej i podejmować codzienną walkę z pokusą i grzechem, ale również coraz pełniej odczuwać pełną troski bliskość Boga Ojca. Dlatego gorąco zalecamy, aby każda osoba odbywająca te rekolekcje założyła sobie własny zeszyt rachunku sumienia. Jeśli jedno z dzieci korzysta z przestrzeni przygotowanej w zeszycie, to drugie może założyć sobie osobny, specjalny zeszyt. Ostatnią kwestią, która wymaga na wstępie wytłumaczenia, dotyczy rodzaju męskiego (np. mogłeś, otrzymałeś) w ramach wprowadzeń do rachunku sumienia. Dla uproszczenia form przyjęliśmy, że mówimy do każdego jako do dziecka Bożego (Ty, jako dziecko Boże, mogłeś… otrzymałeś…). 
Owocnego czasu dla Waszych rodzin!